Mobilne stacje robocze – drobiazgi, na które warto zwrócić uwagę
Wybierając mobilną stację roboczą w miejsce komputera stacjonarnego musimy zwrócić uwagę na znacznie więcej parametrów. W laptopach nie wszystko się mieści, a nawet jeśli znajdziemy odpowiednie podzespoły, to dość prawdopodobne, że nie da się ich wymienić. Warto więc przyjrzeć się wybieranym modelom trochę dokładniej.
Podstawowe wymagania

fot. hp.com
Żeby w ogóle móc nazwać laptopa stacją roboczą, musi on być znacznie wydajniejszy niż typowe maszyny biznesowe. W 2016 roku minimum to:
- Procesor 4 rdzeniowy Intel Core i7 szóstej generacji (a jeszcze lepiej Intel Xeon E3);
- Możliwość rozbudowania do 32 GB RAM (lub do 64 GB jeśli jest taka możliwość);
- Matryca IPS o rozdzielczości FHD lub wyższej, jasności 250+ nitów, odwzorowaniu palety sRGB 95+% i kontraście statycznym 800:1 lub większym
- Możliwość umieszczenia przynajmniej 2 dysków różnych typów
- Karta graficzna nVidia Quadro lub AMD FirePro/Saphire Pro
Jeśli laptop nie spełnia choć jednego z podstawowych wymagań będzie ciężko wykorzystać go do obróbki grafiki, projektowania 3D i przeprowadzania symulacji.
Szczegóły, o których możesz zapomnieć
Stacja robocza nie pracuje w oderwaniu od innych urządzeń. Większość notebooków tej klasy ma więc bardzo dobre wyposażenie w złącza i możliwość dodania zewnętrznej stacji dokującej. Bardzo przydają się: port Thunderbolt 2 (lub3), Expres Card 34 (lub 54), przygotowanie laptopa do obsługi tabletu graficznego i wyjścia na zewnętrzne monitory o rozdzielczości 4K+.
Zazwyczaj wybór matryc jest ograniczony do 3-5 dostępnych, nie znaczy to jednak, że laptopy pod tym względem niczym się nie różnią. Najlepsze mobilne stacje robocze mają wbudowany kalibrator umożliwiający zmniejszenie błędów w oddaniu kolorów, pokrywają też w ponad 95% paletę Adobe.
Na wydajność i szybkość reakcji wpływają oprócz podstawowych podzespołów także trudniejsze do wychwycenia drobiazgi. Optymalna mobilna stacja robocza powinna mieć możliwość:
– Obsługi kości RAM w standardzie DDR4 2133;
– Dodania dysku SSD M.2 Z Turbo Drive lub podobnego;
– Połączenia dysków w macierz typu RAID-0 lub RAID-1;
– Sterowania gospodarką energetyczną.
Wymagania na pewno spełniają takie maszyny jak Dell Precision 7710M czy HP ZBook 15 G3.