Monitory NEC Spectra View

fot. nec.com

Przed niektórymi monitorami stawia się znacznie wyższe wymagania niż przed innymi. Graficy, animatorzy i filmowcy potrzebują sprzętu, którego parametry są przeciętnemu użytkownikowi zupełnie niepotrzebne, a bywa, że nawet dla niego niezrozumiałe. Dlaczego ktoś miałby płacić dodatkowe kilka tysięcy złotych za właściwe odwzorowanie palety barw? Ponieważ nie ma wyjścia. Jeśli chce dobrze wykonać swoją pracę, zamiast klasycznego monitora za 2000 zł, musi mieć coś z serii NEC Spectra View i dać za to nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Jeszcze więcej kolorów

fot. nec.com

fot. nec.com

Ile kolorów potrafi rozróżnić ludzkie oko? To bardzo zależy od osobistych predyspozycji. Monitor musi wyświetlać ich na tyle dużo i z taką dokładnością, by zadowolić najbardziej spostrzegawczych ludzi. Monitory NEC Spectra View dają radę z około miliardem kolorów (paleta 10 bitowa), przy czym oko przeciętnego człowieka nie odróżni więcej niż 10-50 milionów kolorów i to w optymalnych warunkach. Już od kilku lat produkuje się monitory na wyrost. Ma to jednak pewne uzasadnienie. Pełne pokrycie palety Adobe i zniwelowanie niemalże do 0 błędów w oddaniu kolorów pozwala przygotowywać precyzyjne materiały do druku, oraz projekty, które będą tak samo wyglądały w rzeczywistości jak na ekranie. Wbrew pozorom w dalszym ciągu nie jest to łatwe i nawet najpotężniejsze korporacje nie zawsze potrafią uniknąć rozczarowania gdy dzieło wyglądające ślicznie na ekranie nie daje się odtworzyć w rzeczywistości.

Czas reakcji

Człowiek rejestruje obraz z częstotliwością kilkudziesięciu klatek na sekundę. Niektórzy 20, inni 60. W praktyce wszystkie wartości powyżej 75 Hz są dla nas jednakowe. Okazuje się jednak, że pod tym względem wciąż mamy nieco do zrobienia. Najlepsze dostępne na rynku monitory, do których z pewnością należą NEC Spectra View odświeżają obraz w rozdzielczości 4K z częstotliwością 60 Hz czy odpowiednią dla 99% populacji. Ludzie obdarzeni wyjątkową percepcją muszą poczekać na następną generację. Pod wieloma względami monitory graficzne prześcigają jednak zmysły człowieka. Czas przejścia pomiędzy czernią, a bielą to w monitorach NEC Spectra View jedynie kilkanaście milisekund.

Do granic użyteczności dochodzimy też pod względem kontrastu, jasności i głębi czerni. Wysokiej klasy monitory graficzne z pewnością będą jeszcze ulepszane, ale różnice między kolejnymi generacjami będą coraz mniej zauważalne.