Fujitsu Stylistic Q704 – czy to na pewno tablet?

fot. fujitsu.com

Tablety Fujitsu Stylistic są niezwykłe, nieszablonowe i bardzo trudno zaliczyć je do kategorii, w której miałyby być porównywane. Dobrym przykładem jest Fujitsu Stylistic Q704, który startuje jednocześnie w kategorii tabletów biznesowych, ultrabooków i urządzeń… wodoodpornych.

Najpierw tablet

Tablety Fujitsu Stylistic są niezwykłe, nieszablonowe i bardzo trudno zaliczyć je do kategorii, w której miałyby być porównywane

fot. fujitsu.com

Faktycznie najbardziej istotną częścią Fujitsu Stylistic Q704 jest duży, 12,5 calowy tablet. W tablecie tym jednak umieszczono podzespoły zdecydowanie zbyt mocne jak na ten typ urządzeń. Nawet w podstawowej wersji procesorem jest Intel Core i5 4 generacji, z 4 GB RAM i kartą Intel HD Graphics 4400. Nie ma jednak przeciwwskazań by sięgnąć po mocniejszy procesor typu i7 (również 4 generacji). Część tabletowa waży około kilograma. Zdecydowanie założeniem nie było tu stworzenie najlżejszego tabletu, raczej najwydajniejszego. Pozostałe podzespoły zresztą również są wysokiej jakości.

Wyświetlacz na przykład obsługuje rozdzielczość Full HD, ma rozświetlenie przekraczające 350 cd/m², bardzo szerokie kąty widzenia, dobry kontrast.

Potem laptop

Do tabletu można dołączyć jedną z kilku stacji dokujących zintegrowanych z klawiaturą. Podstawowa jest właściwie tylko klawiaturą, bez żadnych dodatkowych portów. Tych jest już sporo w części tabletowej, ale chcąc korzystać z pełnowartościowego laptopa, można zainwestować w bardziej zaawansowaną stację dokującą z dodatkową baterią. Powstanie wówczas funkcjonalny laptop, który niestety może ważyć wówczas koło dwóch kilogramów, a więc jak na 12,5 calowy ultrabook całkiem sporo.

Duża ilość opcji

W tym laptopie hybrydowym możliwości konfiguracji są ogromne. Można wybrać procesor, pamięć RAM, stację dokującą (także taką z dodatkową baterią) i nawet obudowę. Jedna z wersji jest wreszcie wodoszczelna. Oczywiście nie tak całkiem, ale zalania wodą czy wystawienia na deszcz na pewno się nie boi. We wszystkich wersjach Fujitsu Stylistic Q704 ma przynajmniej dobre, a niekiedy świetne czasy pracy na baterii. Może się natomiast nieco przegrzewać, gdy będziemy pracować na nim przez wiele godzin.

Trudno znaleźć urządzenia, z którymi można by porównać tablety Fujitsu Stylistic Q704. Może HP EliteBook 810 G2 lub Lenovo ThinkPad Yoga. Faktycznie jednak bardzo się one od siebie różnią.