Co oznacza U w nazwie ZBooka – porównanie HP ZBook 15 i 15u

fot. hp.com

ZBooki to bardzo dobre i wydajne laptopy. Wszystkie są sprzedawane, jako mobilne stacje robocze, lepiej jednak dokładnie przyjrzeć się oznaczeniom przed zakupem gdyż w praktyce HP ZBook 15 i HP Zbook 15u to zupełnie różne modele, przeznaczone dla zgoła innych odbiorców. Ponieważ pojawiły się już drugie generacje obu modeli warto dokonać porównania.

Co oznacza U?

ZBooki to bardzo dobre i wydajne laptopy

fot. hp.com

Litera U w oznaczeniach stosowanych przez Intel dla swoich procesorów oznacza jednostki niskonapięciowe, o napięciu 15 W. Aktualnie są to procesory najbardziej popularne wśród laptopów biznesowych. Stacje robocze korzystają natomiast najczęściej z trudniejszych do chłodzenia i i bardziej energochłonnych, ale również wydajniejszych procesorów Intel Core i7 M/MQ/MX.

W tym wypadku HP dodało oznaczenie U, własnie po to by poinformować o tym, że HP ZBook 15u jest laptopem niskonapięciowym.

Lekki, mobilny, dobrze chłodzony

Procesor z serii U otwiera przed projektantami sporo dodatkowych możliwości. Pobiera mniej energii, mniej więc też wypromieniowuje ciepła. Dzięki temu mniej miejsca potrzeba na wydajny układ chłodzenia i całego laptopa można nieco zminiaturyzować. Tu różnica jest bardzo widoczna. Mimo iż oba laptopy są 15 calowe, HP ZBook 15 G2 ma 31 mm grubości i wazy około 3 kg. HP ZBook 15u G2 waży o kilogram mniej i jest 9 mm smuklejszy. Nie da się ukryć, że wersja U jest też po prostu bardziej elegancka. Po przetestowaniu okaże się w dodatku nieco mniej nagrzewająca się i cichsza. Po co w takim razie kupować HP ZBook 15 G2?

Po prostu mocny

Wielki i ciężki HP ZBook 15 G2 nie daje szans swojej niskonapięciowej wersji pod względem wydajności. Między Intel Core i7 5600U, a Intel Core i7 4910MQ różnica jest widoczna od samego początku i wzmaga się w miarę jak zmuszamy laptopa do długotrwałej pracy z pełnym obciążeniem. Ponadto wystarczy przyjrzeć się dostępnym kartom graficznym by zauważyć, że ta dostępna w HP Zbook 15u G2 porównywalna jest z najsłabszymi wykorzystywanymi w HP Zbook 15 G2. W niskonapięciowym ZBooku nie ma również opcji wyboru matrycy QHD+. Potencjalnie, więc maksymalna konfiguracja HP ZBooka 15u G2 może być porównywalna pod względem możliwości z najsłabiej skonfigurowanym HP ZBookiem 15 G2. Z jego konfiguracją maksymalną nie wytrzymuje porównania i nic dziwnego, gdyż jedynie kilka dostępnych na rynku laptopów ma równie dużą moc.

Dla kogo U, dla kogo nie?

HP ZBook 15u G2 podobnie jak HP ZBook 14 G2 jest na prawdę świetnym laptopem wielozadaniowym. Spełnia podstawowe funkcje stacji roboczej i przy okazji oferuje takie zalety jak: mobilność, komfort pracy, dobra grafika. Natomiast HP ZBook 15 G2 jest tylko i wyłącznie stacją roboczą, ale w tym co robi jest na prawdę bardzo godny pochwały.