Mobilne stacje robocze mniej znanych marek

Gdy przychodzi do wyboru laptopa sięgamy przede wszystkim po produkty sprawdzonych firma takich jak Apple, Lenovo czy Asus

Gdy przychodzi do wyboru laptopa sięgamy przede wszystkim po produkty sprawdzonych firma takich jak Apple, Lenovo czy Asus. W przypadku bardziej specjalistycznego sprzętu, jakim są z pewnością jest mobilne stacje robocze (więcej tutaj) , warto rozejrzeć się w ofercie mniejszych firm. Żeby wygrać z gigantami muszą one mieć naprawdę dopracowany sprzęt.

Schenker W706

Gdy przychodzi do wyboru laptopa sięgamy przede wszystkim po produkty sprawdzonych firma takich jak Apple, Lenovo czy Asus

fot. schenker-tech.de

Choć Schenker jest marką znanego raczej z tanich i tandetnych produktów Clevo, to w przypadku mobilnych stacji roboczych absolutnie nie można mu zarzucić słabej jakości. Wręcz przeciwnie. Przy rozsądnych cenach możemy liczyć na bardzo dobrze wykonane obudowy i potężną moc obliczeniową. Prawie 4 kilogramowy, 17 calowy Schenker W706 może dysponować 32 GB RAM, kartą graficzną nVidia Quadro M5000M i procesorem Intel Core i7 HQ. Jego dużą zaletą jest możliwość długotrwałej pracy pod pełnym obciążeniem bez zaniżania taktowania procesora. Bardzo łatwo go też rozbudowywać i wymieniać podzespoły. Potężny laptop ma jednak również pewne wady. Słaba bateria, i skłonność do przegrzewania się są typowe dla mobilnych stacji roboczych, ale wyświetlacz mógłby być trochę lepszy. Brakuje opcji wyboru matrycy WQHD/4K z odpowiednik pokryciem palety Adobe.

EON 17-SLX

Jeden z najcięższych i najmniej mobilnych laptopów na rynku. Waży blisko 5 kg. Dlaczego więc o nim wspominamy? Głownie dlatego, że można go wyposażyć w desktopowe podzespoły, np. procesory Intel Core K, które biją na głowę nawet Intel Xeon E3, dochodząc do 4,3 GHz. Ich zastosowanie pozwala też rozbudować RAM do 64 GB i zastosować desktopowe karty graficzne. Niestety producent nie przewidział korzystania z bardzo drogich nVidia Quadro lub AMD FirePro, więc użytkownikowi musi wystarczyć nVidia GeForce GTX 980. Mimo to EON sprawdza się bardzo dobrze w renderowaniu grafiki i gdyby nie był tak niebotycznie ciężki warto byłoby wyposażyć w niego firmę.

Inne modele

Do mobilnych stacji roboczych, które przydałoby się wziąć pod uwagę, należą również laptopy Razer Blade czy Octane II PC Specialist Pro. Wszystkie te modele mają pewien wspólny mianownik – korzystają z bardzo mocnych podzespołów, ale są pod względem wyposażenia nie równe. W przeciwieństwie do np. HP Zbooka 17 G3, w każdym z nich czegoś brakuje. Może to być matryca 4K, profesjonalna karta graficzna, kalibrator obrazu. Wynika to nie z braku możliwości po stronie producenta, co z chęci przygotowania zoptymalizowanego pod kątem wąskich grup odbiorców sprzętu.