Mobilne stacje robocze – drobiazgi, na które warto zwrócić uwagę

Wybierając mobilną stację roboczą w miejsce komputera stacjonarnego musimy zwrócić uwagę na znacznie więcej parametrów

Wybierając mobilną stację roboczą w miejsce komputera stacjonarnego musimy zwrócić uwagę na znacznie więcej parametrów. W laptopach nie wszystko się mieści, a nawet jeśli znajdziemy odpowiednie podzespoły, to dość prawdopodobne, że nie da się ich wymienić. Warto więc przyjrzeć się wybieranym modelom trochę dokładniej.

Podstawowe wymagania

Wybierając mobilną stację roboczą w miejsce komputera stacjonarnego musimy zwrócić uwagę na znacznie więcej parametrów

fot. hp.com

Żeby w ogóle móc nazwać laptopa stacją roboczą, musi on być znacznie wydajniejszy niż typowe maszyny biznesowe. W 2016 roku minimum to:

  • Procesor 4 rdzeniowy Intel Core i7 szóstej generacji (a jeszcze lepiej Intel Xeon E3);
  • Możliwość rozbudowania do 32 GB RAM (lub do 64 GB jeśli jest taka możliwość);
  • Matryca IPS o rozdzielczości FHD lub wyższej, jasności 250+ nitów, odwzorowaniu palety sRGB 95+% i kontraście statycznym 800:1 lub większym
  • Możliwość umieszczenia przynajmniej 2 dysków różnych typów
  • Karta graficzna nVidia Quadro lub AMD FirePro/Saphire Pro

Jeśli laptop nie spełnia choć jednego z podstawowych wymagań będzie ciężko wykorzystać go do obróbki grafiki, projektowania 3D i przeprowadzania symulacji.

Szczegóły, o których możesz zapomnieć

Stacja robocza nie pracuje w oderwaniu od innych urządzeń. Większość notebooków tej klasy ma więc bardzo dobre wyposażenie w złącza i możliwość dodania zewnętrznej stacji dokującej. Bardzo przydają się: port Thunderbolt 2 (lub3), Expres Card 34 (lub 54), przygotowanie laptopa do obsługi tabletu graficznego i wyjścia na zewnętrzne monitory o rozdzielczości 4K+.

Zazwyczaj wybór matryc jest ograniczony do 3-5 dostępnych, nie znaczy to jednak, że laptopy pod tym względem niczym się nie różnią. Najlepsze mobilne stacje robocze mają wbudowany kalibrator umożliwiający zmniejszenie błędów w oddaniu kolorów, pokrywają też w ponad 95% paletę Adobe.

Na wydajność i szybkość reakcji wpływają oprócz podstawowych podzespołów także trudniejsze do wychwycenia drobiazgi. Optymalna mobilna stacja robocza powinna mieć możliwość:

–       Obsługi kości RAM w standardzie DDR4 2133;

–       Dodania dysku SSD M.2 Z Turbo Drive lub podobnego;

–       Połączenia dysków w macierz typu RAID-0 lub RAID-1;

–       Sterowania gospodarką energetyczną.

Wymagania na pewno spełniają takie maszyny jak Dell Precision 7710M czy HP ZBook 15 G3.