Mobilne stacje robocze – czy warto je kupić?

fot. hp.com

Koncerny komputerowe do swoich ofert wprowadzają coraz to wydajniejsze laptopy. Różnica pomiędzy nimi a komputerami stacjonarnymi powoli zaciera się – wiele notebooków jest równie wydajnych, co tradycyjne PC. W grupie tej pojawiły mobilne stacje robocze. Taki sprzęt dedykowany jest najbardziej wymagającym specjalistom pracującym na co dzień z zaawansowanym oprogramowaniem. Laptopy mają jednak nie tylko zwolenników, ale i wielu przeciwników twierdzących, że w ogóle nie zasługują one na miano stacji roboczej. Czy tak jest w rzeczywistości?

Koncerny komputerowe do swoich ofert wprowadzają coraz to wydajniejsze laptopy

fot. hp.com

Laptopy kontra komputery stacjonarne

Komputery stacjonarne dają większe możliwości rozmieszczenia dobrych komponentów i układu chłodzącego, który będzie odprowadzał wytwarzane przez nie ciepło. Mobilne stacje robocze stanowią dla projektantów swoiste wyzwanie (http://www.kuzniewski.pl/k21,laptopy-wg-typu-mobilne-stacje-robocze.html). W zgrabnych, smukłych obudowach o grubości nieco ponad 2 cm, należy rozmieścić wszystkie podzespoły, które dotychczas były montowane w dużych skrzynkach. Dlatego laptopy nadal są nieco słabsze od najlepszych komputerów stacjonarnych. Zarazem ich wydajność jest na tyle wysoka, że pozwala wygodnie pracować z grafiką 3D czy wyliczeniami naukowymi.

Mobilne stacje robocze – czym się charakteryzują

Wielu producentów promuje oferowane laptopy biznesowe jako mobilne stacje robocze. Szusowanie tym terminem przekonało niektórych specjalistów, że notebooki nie do końca sprawdzają się w użytkowaniu profesjonalnym. Jednak na rynku dostępne są także modele, które śmiało mogą konkurować z komputerami stacjonarnymi. Wyróżniają się one przede wszystkim mocnym procesorem o wysokiej mocy obliczeniowej oraz profesjonalną kartą graficzną.

Procesor w mobilnej stacji roboczej powinien posiadać co najmniej 4 rdzenie. Ważne jest także, aby jednostka wyróżniała się wysoką częstotliwością taktowania i nie była niskonapięciowa. Procesory Intel Core U znakomicie sprawdzają się laptopach do użytku biurowego i w modelach dedykowanych mobilnym biznesmenom, ponieważ pozwalają na dużą oszczędność energii (więcej). Mobilne stacje robocze powinny wykorzystywać procesor klasyczny.

Do użytku profesjonalnego sprawdzają się karty nVidia Quadro K oraz matowe matryce typu IPS o rozdzielczości co najmniej Full HD.