Jeśli sprawdzisz czasy pracy laptopów na baterii prawie na pewno okaże się, że najdłużej działają modele Lenovo ThinkPad z podwójną baterią połączoną w Power Bridge. Szkoda tylko, że w rozwiązaniu tym nie ma żadnej tajemnicy, ani rozwiązania, które faktycznie pozwoliłoby obniżyć wagę laptopa. Po prostu dołączana z zewnątrz i dosyć ciężka bateria o pojemności 72 Wh wystarcza na kilkanaście godzin pracy laptopa z procesorem niskonapięciowym. Baterie do laptopów (http://www.kuzniewski.pl/k250,akcesoria-baterie.html) są w dalszym ciągu elementem najtrudniejszym do zminiaturyzowania i w notebookach takich jak Lenovo ThinkPad X260 mogą stanowić kilkadziesiąt procent masy własnej.
Producenci starają się wobec takiej sytuacji obniżać zużycie energii. Tu już sposobów jest przynajmniej kilka. Zastosowanie procesora niskonapięciowego, wyrzucenie dedykowanej karty graficznej, bezwentylatorowy system chłodzenia, po prostu mniejszy wyświetlacz. Lekkie ultrabooki osiągają dzięki temu niezwykłe 10-14 godzinne czasy pracy na baterii. Dell Chromebook 13, Apple MacBook Air, Acer Aspire One Cloudbook czy kilka modeli Asusów w porównaniu mobilności ustępują tylko laptopom z ogromnymi bateriami. Niestety nie są to notebooki zbyt mocne, a ich niewielkie ekrany nie każdemu wystarczają jako obszar roboczy.
Baterie do laptopów i czas pracy na nich pozostają jednym z najważniejszych kryteriów wyboru. Nie ma tu rozwiązań idealnych dla każdego, są natomiast optymalne dla konkretnego użytkownika. Co ciekawe, często będą to notebooki, w których producenci zdecydowali się pójść na kompromis. 13 calowe MacBook Pro czy Dell XPS są trochę cięższe niż wspomniane wyżej modele i mogą pracować na baterii 9-11 godzin, ale za to zapewniają dobrą wydajność i obraz. Z pośród większych laptopów podobny czas pracy mają biznesowe modele Toshiba, niektóre Dell Latitude i Lenovo ThinkPady. W tych ostatnich Power-Bridge pozwala dopasowywać notebooka do okoliczności: bez zewnętrznej baterii laptop stają się lżejsze, a z nią znacznie wytrwalsze.