Laptopy biznesowe w 2015 roku – czego od nich wymagamy

fot. asus.com

W każdej generacji laptopów są zarówno urządzenia niesamowite, wyprzedzające rok, w których zostały wyprodukowane, jak i konstrukcje nieudane. Jednocześnie ich ocena pozostaje w znacznym stopniu uzależniona od indywidualnych potrzeb, a także nawet subiektywnych odczuć użytkownika. Czy można w takim razie wyznaczyć pewne standardy, do których można by się odnieść wybierając chociażby laptopa z serii biznesowej dla siebie lub swoich pracowników?

Obraz

Zdecydowana większość laptopów biznesowych opartych jest o 4 lub 5 generację niskonapięciowych procesorów Intel Core (z oznaczeniem U) i3/i5/i7

fot. asus.com

Matryce są elementem, który zmienia się aktualnie najszybciej. Zwiększa się zagęszczenie pikseli, ale także poszerzają się kąty pod jakimi obraz jest widoczny, poprawiają rozświetlenie i kontrast. Można powiedzieć, że w 2014 roku standardem w modelach biznesowych były matryce o rozdzielczości 1366 x 768 wykonane w technologii TN, o luminancji rzeczywistej 180-250 cd/m². Niektóre laptopy miały już jednak wyświetlacze typu AHVA lub IPS (szerokie kąty widzenia) i rozdzielczość Full HD. W tym roku tendencja ta nasila się i bardzo często kupując laptopa można wybrać pomiędzy matrycą HD Ready typu IPS, a Full HD. Laptopy biznesowe (ich bogata oferta dostępna m.in. na http://www.kuzniewski.pl/) mają też opcjonalne ekrany dotykowe, są z nimi jednak o ok. 10% cięższe. Przeciętne rozświetlenie wzrosło o ok. 30 cd/m² i matryce osiągające poniżej 200 cd/m² są uznawane za zbyt ciemne.

Wydajność

Zdecydowana większość laptopów biznesowych opartych jest o 4 lub 5 generację niskonapięciowych procesorów Intel Core (z oznaczeniem U) i3/i5/i7. Najbliżej uznania za standardowe mają procesory Intel Core i5 piątej generacji (Broadwell). Jako, że laptopy biznesowe przeznaczone są głównie do pracy, a ponadto mają być lekkie i dobrze chłodzone, standardem jest stosowanie grafiki zintegrowanej Intel HD Graphics 5500 (lub 4400). Coraz bardziej widoczne jest też rezygnowanie z dysków typu HDD, na rzecz szybszych SSD. Te pierwsze mają z reguły pojemność 500 GB – 1 TB, te drugie 128 GB – 250 GB.

Porty wyjściowe

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie w obudowie laptopa 3 portów USB 3.0, 1 portu Display Port, 1 lub 2 łącz medialnych (HDMI, D-SUB, VGA), przynajmniej jednego czytnika kart i łącza Audio. Złącze stacji dokującej ma większość laptopów zaliczanych do klasy biznesowej. Faktycznie ilość i rozmieszczenie portów wyjściowych są bardzo zależne od wielkości laptopa i zamierzeń producenta.

Waga, obudowa, wygląd

Dzięki przejściu na procesory niskonapięciowe, rezygnacji z napędów optycznych i zamianie dysków HDD na SSD udało się znacznie obniżyć wagę laptopów. Zmiana ta dokonała się głównie w 2014 roku. Dzięki temu typowy biznesowy laptop 15 calowy może dziś ważyć 2-2,15 kg, urządzenia 14 calowe ważą typowo 1,65-2 kg, a mniejsze nawet poniżej 1,5 kg. Jednocześnie obudowy mają najczęściej jedynie 20-23 mm grubości. Oznacza to, że udało się znacznie zbliżyć do siebie ultrabooki i laptopy biznesowe. Coraz częściej jako surowiec na obudowy wykorzystywane są stopu aluminium, magnezu i litu lub włókna węglowe.