HP ProBook 470 G2 – czy na pewno lepszy od G1?

fot. hp.com

Pierwsza generacja olbrzymiego 17 calowego notebooka zyskała uznanie użytkowników. HP ProBook 470 zapewniał dużą wydajność i dobry obraz. Wadą oczywiście był sam rozmiar laptopa ważącego blisko 3 kilogramy i mającego pochyloną obudowę, maksymalnie osiągającą ponad 30 milimetrów grubości.

Zmiany, ale czy na lepsze?

HP ProBook 470 zapewniał dużą wydajność i dobry obraz

fot. hp.com

W drugiej generacji postawiono na bardziej nowoczesne procesory niskonapięciowe. Nie powinno to dziwić, gdyż pierwsza generacja była oparta o już nieco przestarzałe procesory Ivy Bridge. Przejście to dokonało się w większości laptopów. W innych modelach pozwoliło jednak na zmniejszenie obudowy i obniżenie wagi laptopa. Tu okazało się, że HP ProBook 470 G2 z procesorem Intel Core i5-5200U waży mniej więcej tyle samo, co z Intel Core i7-3632QM. W dodatku ma bardzo zbliżone osiągi, a część użytkowników uważa nawet, że z bardziej wymagającymi aplikacjami lepiej radził sobie starszy model. Dzięki zmianie procesora udało się natomiast odciążyć układ chłodzenia i ProBook nie nagrzewa się już tak bardzo podczas pracy z maksymalnym obciążeniem.

Natomiast bardzo dziwne jest to, że podstawowy wyświetlacz HP ProBooka 470 G2 (dostępny m.in. w tym sklepie: http://www.kuzniewski.pl/k1772,laptopy-hp-probook-probook-470-probook-470-g2.html) o rozdzielczości 1600 x 900 jest widocznie słabszy od tej samej rozdzielczości wyświetlacza z pierwszej generacji. Na szczęście opcjonalnie można wybrać matrycę Full HD, która zapewnia odpowiednią przy tej wielkości ekranu rozdzielczość.

O ile, więc pierwsza generacja była w swoim czasie bardzo dobra, HP ProBook 17 G2 jest tylko dobry. Bardzo możliwe, że jego następca będzie znacznie bardziej smukły.

Cel posiadania biznesowego laptopa 17 calowego

Obecnie są już dostępne laptopy biznesowe o 12,5 calowym ekranie. Taki ma na przykład HP EliteBook 820 mogący się pochwalić odpowiednio mocnym procesorem i złączem stacji dokującej. Nie da się jednak ukryć, że jeśli już mamy możliwość postawić laptopa na biurku, to wygodniej pracuje się nam przed większym ekranem, na pełnowymiarowej klawiaturze i z możliwością podpięcia każdego urządzenia w zasięgu dzięki licznym portom wyjściowym. HP ProBook 470 może być głównym wyposażeniem miejsca pracy. Szkoda tylko, że zmiany w stosunku do pierwszej generacji zostały ograniczone do wstawienia nowszego procesora.